Kolorowe jeziorka

W Rudawach Janowickich, na południe od Wieściszowic, na północno-wschodnich zboczach Wielkiej Kopy znajdują się wyrobiska kopalń łupków pirytowych z końca XVIII wieku. W roku 1785 roku rozpoczęła tu działalność kopalnia „Nadzieja” (niem. Hoffnungsgrube), osiem lat później 400 m powyżej powstała kopalnia „Nowe Szczęście” (niem. Neu-Glückgrube), a w 1796 roku 600 metrów powyżej poprzedniej kopalnia „Gustav”. Były to kopalnie odkrywkowe, jednakże głębokość wyrobisk dochodziła do 70 m. Na miejscu działały kruszarnie i sortownie, a wydobywane łupki pirytowe transportowano do przerobu w pobliskim Płoszowie. W zakładzie „Silesia” (później „Morgenstern”) przerabiano łupki na siarczan żelaza, siarkę i witriol (kwas siarkowy). Pracami kierował Christian Melchior Preller, który już w 1773 roku otworzył witriolejnię w Szklarskiej Porębie, która stała się największym zakładem tego rodzaju w Prusach. Uzyskiwana w procesach chemicznych siarka miała ogromne znacznie strategiczne dla Prus - była jednym ze składników prochu strzelniczego. Wydobycie i produkcję ukończono w roku 1925. Opuszczone wyrobiska zalała woda, a dzięki obecności w starych wyrobiskach różnych związków chemicznych woda nabrała zabarwień. Tak powstały Kolorowe Jeziorka: Purpurowe, Błękitne i Zielony Stawek. Purpurowe Jeziorko (560 m n.p.m.) znajduje się kilkadziesiąt    metrów   od   parkingu   leżącego   na   południe   od   Wieściszowic.  

Jest największe i zdecydowanie najciekawsze, otoczone rozległymi wyrobiskami i hałdami. Nad lustrem wody wznoszą się pionowe ściany wyrobiska sięgające 150 m. W sezonie letnim oraz w pogodne weekendy przy Jeziorku Purpurowym czynny jest grill i możliwość zakupu napoi oraz wypożyczalnia rowerów, a także kolejka tyrolska. Przy Błękitnym Jeziorku, u podnóża wzniesienia Mnichy znajduje się sztolnia dawnych wyrobisk o długości około 40 m. Najwyżej położony, tzw. Zielony Stawek przez większą część roku pozbawiony jest wody. Otoczenie jeziorek jest wymarzonym miejscem dla kolekcjonerów minerałów, którzy mogą tu znaleźć fluoryty, chalkopiryty i piryty. Wszystkie jeziorka połączone są ścieżką dydaktyczną „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”. Okoliczny teren planowany jest objęciem ochroną prawną, jako rezerwat przyrody.
Kolorowe Jeziorka leżą w Rudawskim Parku Krajobrazowym, przy zielonym szlaku pieszym wiodącym z Marciszowa na Wielką Kopę (871 m) i dalej do Kowar. Wiedzie tam też niebieski szlak rowerowy „Obwodnica Kolorowe Jeziorka”. Jeziorka dostępne są dla turystów przez cały rok.

www.kolorowe-jeziorka.pl ,
e-mail: info@kolorowe-jeziorka.pl

Opracował Andrzej Mateusiak

Galeria

Na mapie