Ekomuzeum Rzemiosła – Dobków koło Jawora

Dobków jest jedną z najstarszych wsi w gminie Świerzawa, wzmiankowaną już w 1203 r., przeniesioną w 1334 r. przez cystersów z Lubiąża na prawo niemieckie. Katolicka głównie ludność utrzymywała się tu przede wszystkim z rolnictwa. Przed I wojną światową działała tu niewielka fabryka narzędzi rolniczych. Po 1945 r. mieszkańców stopniowo ubywało, a położona na uboczu wieś popadała w ruinę. Zarejestrowane w 2002 r. Stowarzyszenie Dobków postanowiło doprowadzić do rozwoju miejscowości, m.in. poprzez utworzenie Ekomuzeum Rzemiosła.
Jest to „żywe muzeum”, gdzie wszystkie eksponaty znajdują się w naturalnym dla nich otoczeniu i można, a nawet należy, je dotknąć i użytkować. W wybranych gospodarstwach można podejrzeć życie i pracę ceramików, pszczelarzy i zwykłych mieszkańców sudeckiej wsi. Poszczególne budynki „muzealne” czynne są w czasie, gdy znajdują się w nich gospodarze. Ekomuzeum zrzesza 4 warsztaty ceramiczne, 4 pasieki, pracownię hafciarską i 2 gospodarstwa agroturystyczne. Zamieszkujący je rzemieślnicy i artyści zapraszają do swoich pracowni i galerii, w których można kupić ich wyroby. Dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych prowadzone są warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, na których m.in. można samodzielnie tworzyć różne przedmioty z gliny, które następnie są wypalane, szkliwione i ponownie wypalane. Gotowe produkty trafiają do ich ,,twórców”. Wszystkie te miejsca są zaznaczone na specjalnej mapie, na której zaznaczone są ponadto: symbolem pszczoły – miejsca, w których można  kupić  miód  i  produkty  pszczele  bezpośrednio

u producentów; kosze z jajami - miejsca, w których można kupić produkty małego rolnictwa: jaja, twarogi, mleko, śmietanę, czasami masło, ziemniaki itd. Mapa do nabycia na miejscu.
Od 2006 r. odbywają się tutaj Kaczawskie Warsztaty Artystyczne, najczęściej przy miejscowym Schronisku Młodzieżowym. W 2010 r. połączono je z dożynkami powiatu złotoryjskiego (29 sierpnia). W ramach warsztatów odbywają się zajęcia: lepienia z gliny; filcowania; szlifowania kamieni; malowania ziarnem; wypieków z orkiszu i malowania twarzy.
We wsi do obejrzenia: kościół św. Idziego, wzniesiony w 1399 r., gruntownie przebudowany w 1735 r. i posiadający wyposażenie barokowe; dwór renesansowy z XVI w., przebudowywany w XVIII i XIX w., dziś mocno zrujnowany (nr 23).

Opracował: Ivo Łaborewicz

www.ekomuzeum.info
www.ceramika-dobkow96.pl
www.ceramikarr.pl
www.art-el.prv.pl

Literatura:

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie – mapa, Dobków [brw]

Galeria

Na mapie