Uzdrowisko Chotyně

Chotyně należy do tych gmin w okolicy Hrádka nad Nysą, które stają się obecnie coraz bardziej popularne i odkrywane przez turystów. Ciągle znaleźć tu można ciekawostki związane z historią tych miejsc, która uległa znacznej zmianie po wysiedleniu pierwotnych mieszkańców tych rejonów po drugiej wojnie światowej.
Krótka wzmianka o słynnym niegdyś niewielkim uzdrowisku Wartburg w Chotyniu skierowana jest do miłośników takich zakładów leczniczych. Znaleźlibyśmy je z prawej strony przy szosie na Jitravę. Pod koniec XIX wieku, kiedy powstawało wiele małych uzdrowisk i zakładów leczniczych, Antonín Habenicht wybrał do budowy uzdrowiska urocze miejsce ze źródłem, usytuowane na zboczu wzgórza. W 1890 r. wzniósł tam okazały budynek z miejscami noclegowymi i restauracją. Tutejsze powietrze, dobre jedzenie i lecznicza woda mineralna o specyficznym zabarwieniu stały się wkrótce szeroko znane.

Profesor Janovský z Liberca, który przeprowadził analizy chemiczne, badając skład wody mineralnej z tutejszego źródła, stwierdził obecność kwasu ortokrzemowego, węglanu żelazowego, siarczanu sodu i wielu innych związków. Na podstawie tych analiz chotyńska woda została dopuszczona do leczenia chorób reumatycznych, dny, anemii, bólów głowy i chorób nerwów. Wkrótce obiekt przekształcono w uzdrowisko, które – jak twierdzą reklamy z tamtych czasów – miało trzy pomieszczenia restauracyjne, 6 pokoi dla gości, 10 łazienek z wannami i mały basenik. Jednakże niewielkie uzdrowisko z trudnością wytrzymywało konkurencję dużych zakładów, jak na przykład dzisiejszego Opolna–Zdroju, Libverdy czy Kundratic, i wkrótce przestało istnieć. Willa popadała w ruinę i trzeba było ją zburzyć. Został tylko niewielki strumyczek wody mineralnej, która wpada do Nysy, i zabarwiona na żółto jego obudowa – wszystko schowane w krzakach przy drodze.

Opracował: OHK v Jablonci nad Nisou
Tłumaczenie: Helena Jankowska